Comunicate

Repartizare absolvenții promoției 2026 și mutare cadre

10 iunie 2026
Repartizare absolvenții promoției 2026 și mutare cadre

În urma demersurilor efectuate de Sindicatul Democratic al Polițiștilor „SIDEPOL”, Direcția Management Resurse Umane din cadrul Inspectoratului General al Poliției Române ne-a comunicat oficial faptul că, în luna iunie 2026, va avea loc activitatea de repartizare a absolvenților celor două școli de agenți de poliție – promoția iunie 2026. (Adresa nr. 523956/09.06.2026)

Totodată, IGPR a precizat că activitățile de repartizare se vor desfășura în conformitate cu prevederile legale și cu graficul stabilit în acest sens, fiind luate toate măsurile necesare pentru desfășurarea corectă și transparentă a procesului.

Clarificări privind mutarea agenților !

Un aspect important semnalat de SIDEPOL și confirmat prin adresa oficială îl reprezintă aplicarea prevederilor art. 27^19 din Legea nr. 360/2002 privind Statutul polițistului, conform cărora:

„Polițistul poate fi mutat în aceeași unitate sau într-o altă unitate din cadrul Ministerului Afacerilor Interne, din aceeași localitate sau din altă localitate, cu acordul șefului unității în care este încadrat, precum și al șefului unității în care urmează să se mute (...).”

În acest context, IGPR a transmis că fiecare solicitare de mutare va fi analizată cu responsabilitate, cu respectarea dispozițiilor legale incidente.

SIDEPOL salută această comunicare oficială și va continua să monitorizeze îndeaproape procesul de repartizare și situația solicitărilor de mutare ale colegilor noștri, astfel încât drepturile și interesele polițiștilor să fie respectate în mod real și efectiv.

Schimbarea suntem noi ! Echipa SIDEPOL.

Echipa SIDEPOL

Gabriel GÎRNIȚĂGeorgiana SÎRBUCristian GLODEANGigi PISCUREANUBogdan GIUROIUFlorin SĂLCIANUCiprian GEORGESCUGeorgian HUDIȚĂRadu DĂRĂUBogdan MARINESCUAdrian ILIE

Citește și